«Виглядає неймовірно реально»: що кажуть критики про фентезі-фільм «Очі: Легенда Карпат» від режисера з українським корінням

«Виглядає неймовірно реально»: що кажуть критики про фентезі-фільм «Очі: Легенда Карпат» від режисера з українським корінням

Нова фентезійна стрічка режисера Ісаї Саксона, чиї предки походять із Карпатського регіону, підкорює серця глядачів та критиків своїм унікальним візуальним стилем та зворушливою історією про дружбу дівчинки та магічної лісової істоти

Світ кіно завжди прагнув до створення магії на екрані, але рідко коли фантастичні світи здаються настільки відчутними та правдоподібними, як у новій роботі Ісаї Саксона «Очі: Легенда Карпат», яка стартує у кінотеатрах України 24 квітня.

Режисер, чиї родинні зв'язки сягають української землі, зумів поєднати майстерність практичних ефектів із сучасними технологіями, створивши візуально приголомшливу картину, яка, за словами багатьох оглядачів, справді «виглядає неймовірно реально». Цей підхід не лише занурює глядача в чарівну атмосферу карпатських лісів, але й викликає щире захоплення кропіткою роботою творців, які відмовилися від надмірного використання штучного інтелекту на користь живих, тактильних рішень.

Історія, що розгортається у віддаленому карпатському селі, розповідає про сором’язливу дівчину-підлітка на ім’я Юля, котру, як і решту тутешніх дітей, ростили в страху перед дивними, трохи схожими на мавп магічними істотами, що здавна живуть у навколишніх лісах. Місцеві мешканці називають цих істот Очі та вважають їх втіленням зла. Та одного разу Юля знаходить пораненого та покинутого малюка Очі – й розуміє, що він зовсім не чудовисько, а просто налякана й розгублена дитина, котрій потрібна допомога. Тож Юля, попри всі правила та заборони дорослих, тікає разом із малюком Очі у гори, щоб допомогти йому повернутися додому.

Перші кінокритики, котрі побачили стрічку узимку під час її світової прем’єри на найпрестижнішому фестивалі незалежного кіно Sundance, одностайно відзначають особливу увагу до деталей та майстерне поєднання емоційної глибини історії з візуальною досконалістю. Багато хто порівнює фільм з класикою сімейного фентезі, підкреслюючи його здатність зворушити як дітей, так і дорослих.

Чи вдалося Ісаї Саксону не лише створити візуально переконливий фантастичний світ, але й розповісти історію, яка надовго залишиться в серцях глядачів? Давайте дізнаємося, що саме вразило кінооглядачів у цій очікуваній стрічці.

Вражаюча реалістичність за мінімального бюджету і без використання ШІ

«Рівень продакшену «Очі: Легенда Карпат» значно перевищує той, що можна було б очікувати від заявленого бюджету в $10 млн», – пише оглядач The Hollywood Reporter, додаючи, що Саксон створив «гіперреалістичне природне середовище, залите насиченими відтінками», і все це – за мінімального використання комп’ютерної графіки та взагалі без допомоги штучного інтелекту.

$10 млн – це неймовірно маленький бюджет для фільму в жанрі фентезі, тож режисер максимально намагався створити всю екранну магію не за рахунок дорогих спецефектів, а шляхом фантастично красивих натурних знімань і практичних прийомів класичної кіношколи. Тож Карпати у стрічці – зовсім не намальовані, а справжнісінькі (щоправда, зі зрозумілих причин, не українські, а румунські).

«Дебютний повнометражний фільм Саксона є настільки дивовижним поєднанням реального та нереального, що його трейлер ввів в оману деяких запальних дурнів, які припустили, що він, мабуть, був створений за допомогою штучного інтелекту (підозра, яку сам фільм миттєво розвіює, оскільки кожне його зображення – кожна зморшка на носі Очі, кожен зелений дюйм живої моху під ногами –дихає надто великою власною життєвою силою, щоб здаватися бездушною імітацією життя)», – захоплюється IndieWire.

Майстерне поєднання старих і нових технологій

«Очі: Легенда Карпат» використовує старовинні техніки в новій історії», – пише журналіст Сollider. І додає, що дизайн малюка Очі «є величезною частиною привабливості фільму», адже це створіння «являє собою зворушливе та вражаюче поєднання геніального лялькарства та розумної комп’ютерної графіки».

Так само, як «бебі Йода» (Ґроґу), який буквально закохав у себе весь світ у серіалі «Мандалорець», малюк Очі – це не комп’ютерна мальовка, а справжня фізична лялька з аніматронною головою, що керувалася людьми, і з котрою безпосередньо взаємодіяли актори в кадрі.

Зіркові актори

«Відомий своїми вражаючими музичними відео, Ісая Саксон демонструє авторське талановите візуальне поєднання тактильних та цифрових елементів у казці про дівчинку, яка налагоджує зв'язок із лісовою істотою з великими очима», – пише Variety.

Дівчинка, про яку йдеться, – це 16-річна німецька акторка з «ельфійською» зовнішністю Гелена Зенгель, котра стала відомою після ролі у стрічці режисера Пола Грінграсса «Новини з усього світу» (2020), де вона зіграла разом із Томом Генксом.

І у «Очі: Легенда Карпат» компанію юній Гелені на екрані знову склали зірки першої величини. Роль батька її героїні, суворого Максима, зіграв неодноразовий номінант на «Оскар» Віллем Дефо («Бідолашні створіння», «Носферату»). Дружину Максима, котра покинула родину, щоб пасти овець на полонині, втілила ще одна оскарівська номінантка – Емілі Вотсон (серіали «Чорнобиль», «Дюна. Пророцтво»). А роль Петра, зведеного брата Юлі, дісталася зірці фільмів «Воно», «Щиголь», «Мисливці на привидів» та серіалу «Дивні дива» Фінну Вулфґарду.

«Дефо чудово впорався зі своєю роллю зухвало перебільшеного лиходія, граючи Максима скоріше як гучного блазня, ніж справді загрозливу постать, – пише про роботу акторів у фільмі Screen Daily. – Так само блискуче впоралася Вотсон, сповнена материнського тепла та м'якої грації в ролі давно втраченої матері Юлі. Та велика частина успіху лежить на плечах Зенгель – або, точніше, на її спокійному, позачасовому обличчі. Актриса випромінює спокій і самовладання, які свідчать про те, що її самотня, винахідлива Юля мудріша за свої роки – і щаслива скоріше розділити свою долю з таємничим Очі, аніж далі толерувати бундючну нетерпимість власного батька».

Емоційна сімейна історія в дусі «Інопланетянина» Стівена Спілберга

«Ми давно чекали на добротний сімейний фільм про магічних істот, адже, здається, з «Інопланетянина» та «Гремлінів» у цьому жанрі не було щирих робіт. Але ця засуха може нарешті закінчитися завдяки фентезійній пригоді «Очі: Легенда Карпат» від студії А24. Адже цей фільм не лише повертає улюблену та майже втрачену майстерність втілення милих аніматронних створінь у життя, але й розповідає зворушливу історію, що розгортається в захопливому світі, в якому майже неможливо не загубитися», – пише оглядач Сollider.

Паралелі із «Інопланетянином» 1982 року – легендарним фільмом Стівена Спілберга про щиру дружбу земного хлопчика та доброзичливого прибульця – вбачає і оглядач Deadline: «Емоції лежать в основі цієї історії, так само як і в «Інопланетянині», але Саксон шукає свій власний почерк у жанрі… Цей фільм – диво незалежного кіно, створене за орієнтовно 10 мільйонів доларів. Та якби його знімала велика студія, він, ймовірно, коштував би понад 100 мільйонів доларів!».

А кінокритик видання Vulture, котре входить до складу New York magazine, лаконічно резюмує загальний захват колег від фільму: «Очі: Легенда Карпат» виглядає неймовірно реально. Це – фентезі, в яке важко повірити, що це фентезі».

А побачити це диво на власні очі ми зможемо вже з 24 квітня, коли дивовижне фентезі, натхненне Україною, вийде в наших кінотеатрах.