Фільми-антиутопії: про небезпечні наслідки диктатури

Фільми-антиутопії: про небезпечні наслідки диктатури

Диктатура – найтрагічніший із способів правління. На тлі сучасних світових подій, зокрема війни в Україні, пропонуємо переглянути антиутопічні фільми, які ілюструють жахливі наслідки тоталітаризму та вседозволеності

451 градус по Фаренгейту (2018)

Знятий по однойменному роману Рея Бредбері фільм розповідає про тоталітарне суспільство, де переписується історія, безжально спалюються книги та діє жорстка цензура. Книги знищуються спецпідрозділом пожежних, до якого належить головний герой Гай Монтег. Одного разу він викрадає з бібліотеки книгу Федора Достоєвського «Записки з підпілля», після чого його погляди змінюються. 

1984 (1984)

Антиутопічна драма за книгою Джорджа Оруелла розповідає про Океанію, де правляча партія пильно слідкує за кожним кроком своїх громадян. Телебачення промиває мізки та повністю викривляє картинку світу. Закохана пара Уінстон і Джулія намагаються приховати свої почуття, адже секс та будь-які особистісні стосунки знаходяться під суворою забороною.

V – означає Вендетта (2006)

Англія. Після страшної епідемії невідомого вірусу, який спричинив хаос, в країні встановлюється жорстка диктатура – вседозволеність правлячої верхівки, комендантська година, повний контроль над громадянами. Проте однієї ночі з’являється борець за свободу, який оголошує партизанську війну тоталітарному режиму.

Розповідь служниці (2017) 

Американський серіал знятий по однойменному роману Маргарет Етвуд розповідає про вигадану тоталітарну державу – Республіку Галаад. Країна знаходиться у постійних війнах з сусідніми державами, самі громадяни живуть під тиском жорстких порядків та моралі, а привілейованими особами є лише офіцери та їх дружини. Крім цього, існує ще одна проблема – безпліддя, завагітніти може лише кожна сота жінка. Щоб продовжити офіцерський рід, сім’ї беруть до себе у дім служницю – сурогатну матір, яка повинна народити дитину, а потім перейти на службу до іншої родини.

Еквілібріум (2002)

У майбутньому люди не мають можливості виражати емоції. Це ціна, яку платить людство, щоб уникнути війни. Книги, музика та мистецтво знаходяться поза законом, а будь-які почуття – це злочин, який карається смертю. Для того, щоб система працювала, мешканцям потрібно постійно приймати ліки, які називаються прозіум. Агент Джон Престон бореться з тими, хто порушує правила. Проте одного разу він сам забуває прийняти ліки.

Експеримент (2000)

В основу фільму покладений реальний тюремний експеримент, який був проведений Стенфордським університетом. 12 учасників добровільно на два тижні стають ув’язненим, а інші 8 – тюремними наглядачами. Перші мають дотримуватися тюремного режиму, а другі – підтримувати порядок. Проте експеримент виходить із-під контролю, і ті, хто отримав владу над життям, проявлять неабияку жорстокість.  

Лобстер (2015)

Антиутопічна історія кохання у світі, де бути без пари – злочин. Самотніх людей заарештовують та відправляють до готелю, де вони мають знайти собі пару за 45 днів. Якщо їм це не вдається, то їх перетворюють на тварин та випускають до лісу.